Úvod Recenze knihy - Aktuální problémy arteriální hypertenze

Recenze knihy - Aktuální problémy arteriální hypertenze

„Arteriální hypertenze je onemocnění, jehož závažnost je dána řadou faktorů. Mezi ty nejdůležitější z nich patří: výskyt u dospělé populace (v zemích s „civilizačním“ způsobem života) kolem 20%, intenzivní studium etiopatogeneze v návaznosti na další chorobné stavy, neobyčejně rychlý vývoj terapie...


název knihy : Aktuální problémy arteriální hypertenze
Autor: Kačerovský, J., Jebavý, L., Haman, L., Slováček L., Horáček, J.
Nakladatelství: Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany
Město: Hradec Králové
Rok vydání: 2006
Počet stran: 55
ISBN: 80-85109.47-6
cena : nelze běžně zakoupit, pouze knihovny
Anotace

„Arteriální hypertenze je onemocnění, jehož závažnost je dána řadou faktorů. Mezi ty nejdůležitější z nich patří: výskyt u dospělé populace (v zemích s „civilizačním“ způsobem života) kolem 20%, intenzivní studium etiopatogeneze v návaznosti na další chorobné stavy, neobyčejně rychlý vývoj terapie...


Naše recenze

Publikace je určená studentům Fakulty vojenského zdravotnictví, přesto není psána nikterak složitě. Problematice by dokázal porozumět i vnímavější laik. Po úvodu následuje přiblížení arteriální hypertenze (AH). Dozvíte se více o její etiologii, orgánových změnách při AH a její frekvenci. Dále vám autoři přiblíží dělení AH, konkrétně klasifikaci dle časového faktoru, klasifikaci dle etiologie, třídění dle výše TK (tíže AH), klasifikaci dle vývojových stádií, klasifikaci dle specifických (klinických) okolnostech. Dále v publikaci najdete informace o ambulantním monitorování TK, vyšetření u AH, nutná (ev. vhodná) vyšetření u AH, vyšetřování mikroalbuminurie, vztah mezi ledvinami a AH. Další kapitola se věnuje léčbě AH obecně - léčba nefarmakologická, obecné taktiky léčby AH, obecná taktika léčby AJ, cíle léčby AH, obecné taktiky léčby AH, současný přístup k výběru medikace,...Dozvíte se více také o antihypertenzivě – o jejím třídění a nežádoucích účincích). Více se dočtete i o diuretikách (základní účinky, přehled nejčastěji používaných diuretik). Informace tu jsou o blokátorech beta-receptorů, inhibitorech angiotenzin-konvertujícího enzymu, benoprotektivních účincích ACEI, blokátorech kacinových kanálů, hypertenzi v těhotenství, hypertenzní krizi atd.V závěru knihy najdete přehled zkratek. Kniha je velmi pěkně a přehledně členěná. Je tu mnoho tabulek a grafů. Publikace neobsahuje žádné obrázky.


Diskuse (4 komentáře)

VLADIMIR, (12. 04. 2012 12:23) Reagovat
Snažil jsem se přelouskat tuhle knížku, abych se o téhle problematice dozvěděl víc, ale skutečně je moc odborná...
Marek, (13. 08. 2012 14:28) Reagovat
Ale jsou i knihy, které jsou psané z více laického přístupu, vyloženě pro pacienty a jejich okolí. Já teď nevím, jak se jmenují ty, co jsem četl já (názvy jsou podobné), ale když si "zagúglujete", určitě něco najdete.
Olga, (11. 06. 2013 08:37) Reagovat
Zrovna o tom krevním tlaku, hypertenzi atd. bylo vydáno hodně publikací. ale já se vždycky snažím na všechno ptát doktorky. Je trpělivá a všechno mi vždy vysvětlí, jak potřebuju.
Romana, (17. 07. 2013 04:45) Reagovat
potřebovala jsem si také zjistit více informací o vysokém krevním tlaku, protože ho teď má manžel. Nejdříve jsem hledala na internetu, ale na něm se člověk akorát vystresuje, názory lidí jsou různé a člověk neví, co si z toho přebrat, takže také raději teď čtu knihy.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Hypertenze.net
Kontakty